Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Henna jest wiecznie zielonym krzewem rosnącym w tropikach (łacińska nazwa Lawsonia inermis lub Lawsonia alba).
Liście henny zawierają czerwono-pomarańczowy barwnik, zwany lawsonem (naftochinon), który jest bezpieczny dla zdrowia i bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Liście suszy się, mieli na proszek, po czym dodaje się do niego różne składniki i nakłada na skórę.
Skąd pochodzi tradycja zdobienia ciała henną?
Tradycja ta jest tak stara (kilka tysięcy lat), że trudno dokładnie określić zarówno miejsce, jak i moment jej rozpoczęcia. Henna stosowana jest zarówno w krajach Bliskiego Wschodu, jak i Indiach, Pakistanie i w Afryce, głównie północnej i wschodniej (m.in. w Egipcie, gdzie kiedyś zdobiono mumie faraonów). Sztuka malowania ciała henną, czyli mehendi (hindi) ma dwie główne tradycje: arabską i indyjską, i stopniowo rozszerzała się na coraz większe obszary wraz z rozszerzaniem się wpływów ww. kultur.
W krajach naszego kręgu kulturowego henna była znana do tej pory głównie jako barwnik do włosów, ale powoli się to zmienia. Jest ona popularna w miejscowościach letniskowych, również nad polskim morzem..
Tradycyjnie zdobienia robi się głównie na dłoniach (po wewnętrznej i zewnętrznej stronie) oraz na stopach (również na podeszwach stóp) i są to miejsca, gdzie kolor jest najciemniejszy i najtrwalszy.
Wynika to z tego, że henna lepiej barwi miejsca, gdzie naskórek jest najgrubszy. Oczywiście hennę można robić na całym ciele, wedle życzenia. Tradycje ślubne i nie tylko Henna jest nierozerwalnie związana z obrzędami ślubnymi w krajach orientalnych.
W krajach arabskich dłonie panny młodej są ozdabiane henną podczas uroczystego przyjęcia zwanego Lailet al Hinna – Nocą Henny, przez profesjonalnego artystę, zwanego henaya. W spotkaniu takim uczestniczą kobiety i dzieci, dom jest kolorowo udekorowany, a wokół roznosi się zapach wody różanej i drzewa sandałowego. Kobiety śpiewają piosenki chwalące urodę panny młodej i zapowiadające jej szczęśliwe życie u boku męża z gromadką dzieci. Często rozlega się zaghareet, czyli sposób arabskich kobiet na wyrażenie radości, a zebrane zaczynają tańczyć.
Skład: black henna paste,herbal oil,terebinth tree oil,aqua
Pojemność: 30 gram
UWAGA:występuje w nowym opakowaniu